In stock SKU SHVL-34-74MB
Ships today if ordered within the next 3 h 48 mins via Freight services.
Ships from FL, USA
  • Door Style: Framed Fixed Glass Shower Panel with U-channel.
  • Size and Fit: 34x74 inch (actual panel width × height)
  • Minimum Wall-to-Wall Width: 34”
  • Recommended Finished Opening: 34” - 34 ¼”
  • Accessories: 3/4 inch (19mm) Deep aluminum U-channel on wall and bottom and 3/4 inch (19mm) wide black silk-screen printed perimeter single side easy cleaning coated reversible.
  • Glass Thickness & Safety Features: SGCC Certified Clear Tempered 3/8” (10mm) Glass
- Product Dimension: 34" x 3/8" x 74" Inches
- Shipping Dimension: 40" x 4" x 80" Inches
- Product Weight: ~102 LB
- Shipping Weight: ~112 LB
- Number Of Boxes: 1
Looking for even better discounts? Sign Up for Pro!
+ Free Shipping
  • Are you Pro?
  • Sign Up for Pro!
  • buy now pay latter 15-30-45 Days Net Payment Options
  • Time bound lead Better Lead Time
  • Best Discounted Price Competitive Business Pricing
  • Order easily Easy Ordering System
  • Dedicated Support Dedicated Support Before & After Sales
Questions About SHVL-34-74MB
Contact us for advice or more details. Our glass experts are here to help.
Call ( +1 888-474-2221 )
Product Description
    • Velvon Grid Framed Fixed Clear Glass Shower Wall Panel 34" x 74" Matte Black
    • Made of Tempered glass with 3/8 inch (10 mm) thickness of great strength
    • 3/4 inch (19mm) Deep aluminum U-channel on wall and bottom
    • 3/4 inch (19mm) wide black silk-screen printed perimeter single side easy cleaning coated reversible